i cała reszta

Yamamoto

Yamamoto

W 1989 roku niemiecki reżyser Win Wenders nakręcił film dokumentalny zatytułowany „Notatki o strojach i miastach”. Z założenia, tematem dokumentu miała być moda, a sam Wenders wybrał na głównego bohatera japońskiego projektanta ze światowymi sukcesami. Yohji Yamamota, bo tak nazywał się ów projektant, był już wówczas znany, jednak dopiero ten film przyniósł mu prawdziwą popularność.

Yamamoto urodził się w Tokio w 1943 roku. Wychowywała go samotna matka, która pieczołowicie zadbała o jego wykształcenie: Yohji najpierw uczęszczał do szkoły jezuickiej, a potem ukończył prawo. Jednak ostatecznie, wybrał dla siebie zupełnie inną drogę i przez kilka lat kształcił się w japońskiej szkole kreatorów mody. Już trzy lata po skończeniu nauki, Yamamoto wprowadził na rynek swoją markę odzieżową, a w 1977 roku w Tokio po raz pierwszy zaprezentował na wybiegu swoją kolekcję. Przyszło mu czekać jedynie rok, by pokazać się także w Paryżu. Obecnie, najbardziej znaną kolekcją projektanta jest Y-3: „Y” nawiązuje oczywiście do jego nazwiska, natomiast „3” do pasków Adidasa. Ta współpraca dała mu szeroki rozgłos.

yamamoto-adidas-y-3

Adidas Y-3

 

Styl Yamamoty można spróbować określić jako klasyka z nutą szaleństwa. W jego projektach dominuje jeden kolor, najczęściej czarny, ale same ubrania są często poszarpane, za duże, fantazyjnie pozszywane.

Yohji-Yamamoto-Paris-RTW-SS15-1

SS 2015

 

Z powodu przywiązania do projektów w jednym odcieniu, Yamamoto mówi o sobie, że jest leniwy, jednakże, kompletnie zaprzecza temu stwierdzeniu wydana w listopadzie ubiegłego roku, antologia zatytułowana „Yamamoto & Yohji”. To ponad czterystustronicowy album, gdzie wielbiciele projektanta znajdą nie tylko fotografie jego kolekcji, ale także refleksje na temat jego stylu, pracowitości i osobowości, napisane przez takich wielkich, jak: fotograf  Nick Knight, modelka Charlotte Rampling czy japoński artysta Takeshi Kitano.

Yamamoto-Yohji

„Yamamoto & Yohji” wyd. Rizzoli

 

A wy za co cenicie Yamamotę?

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

i cała reszta

Więcej w kategorii i cała reszta

ksiazki-dla-urody

Książki dla urody – którą kupić?

BAFavenue7 sierpnia 2017
prezenty-do-50pln-flatlay

Kilka pomysłów na udany prezent babski do 50 zł

BAFavenue31 lipca 2017
konkurs-wakacyjny-instagram-baf

Wakacyjny #konkurs na Instagramie

BAFavenue24 lipca 2017