i cała reszta

W jaki sposób oszczędzać pieniądze, gdy nie ma się ich zbyt wiele?

W jaki sposób oszczędzać pieniądze, gdy nie ma się ich zbyt wiele?

W dobie wzrastających cen i niezbyt wysokich płac coraz więcej ludzi jest zmuszonych do oszczędzania, szczególnie gdy zdają sobie sprawę, że ich przychody nie są zbyt wysokie. Co robić, aby w naszym domowym budżecie zostało jak najwięcej? Przedstawiamy 5 najskuteczniejszych sposobów.

  1. Zakupy. Nie kupuj zbędnych rzeczy – oprócz polecanej przez wszystkie poradniki listy z zakupami, omijaj dodatkowo półki z rzeczami, które najbardziej Cię kuszą – słodycze, książki itd. Bez potrzeby nie zaglądaj także na stoiska z promocjami. Artykuły może i są tańsze, ale niekoniecznie są Ci potrzebne.
  2. Portfel. Zapomnij o kartach płatniczych! Podczas ich używania nie odczuwasz ubywania pieniędzy; z portfela nie znikają Ci banknoty i monety, a pojawiają się w nim jedynie małe rachuneczki. To zachęca do robienia niepotrzebnych zakupów!
  3. Oszczędzaj energię. Światło, woda, gaz, prąd- nie używaj niepotrzebnie. Gaś światło, jeśli wychodzisz z pokoju dłużej niż na kilka minut, zakręcaj wodę podczas mycia zębów, myj w misce i tylko spłukuj pod bieżącą wodą lub używaj zmywarki, nie odgrzewaj dania po kilka razy; niech cała rodzina zje razem. To tylko kilka pomysłów, które pomogą zaoszczędzić pieniądze.
  4. Przeanalizuj wydatki, jakich dokonujesz w ciągu miesiąca. Czy wszystkie są niezbędne? Nie mówimy oczywiście o tym, żeby rezygnować ze wszystkich drobnych przyjemności! Może po prostu zamiast jedzenia na mieście lub drogiej kawy codziennie rano warto zrobić sobie pyszne, zdrowe kanapki lub sałatkę i zabrać ze sobą kubek termiczny z ciepłym napojem? Wypalasz dziennie paczkę papierosów? Spróbuj stopniowo ograniczać tę ilość; nie tylko dla oszczędności, ale i dla zdrowia.
  5. Transport. Przerzuć się na komunikację miejską, jeśli Twój samochód pali naprawdę dużo lub pokonujesz nim długie dystanse; taniej będzie przejechać ten odcinek autobusem, tramwajem czy pociągiem. Jeśli nie masz takiej możliwości, a samochodem jeździsz głównie do pracy, zaproponuj grupie osób z Twojej miejscowości, które również dojeżdżają do tej samej firmy lub do tego samego miasta, żeby zabierały się z Tobą. Wydatki na paliwo dzielicie wtedy nawet na 4 lub 5 osób!

 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

i cała reszta

Więcej w kategorii i cała reszta

Let’s Play! Manifest Selfie Project

BAFavenue2 lipca 2019

Moda prosto z Włoch – Italian Collection

BAFavenue19 czerwca 2019

Klapki i sandały projektu Philippe’a Starcka dla Ipanema!

BAFavenue7 maja 2019