i cała reszta

Profilaktyka w walce z HPV

Profilaktyka w walce z HPV

Źródło: newseria.pl

Wirus brodawczaka ludzkiego – HPV może prowadzić do raka szyjki macicy, ale nie musi. Często oznacza tylko infekcję, którą organizm jest w stanie zwalczyć sam, innymi razy może być to stan przednowotworowy albo i nowotwór, na które medycyna również ma sposoby, jednak nie zawsze one skutkują. Brak profilaktyki może mieć niestety okropne skutki.

Jak donosi Newseria.pl: „Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że połowa chorych, u których wykryto raka szyjki macicy, umiera. Może być to spowodowane tym, że nowotwór nie daje żadnych objawów we wczesnych etapach rozwoju, zaś kobiety nie wykonują badań cytologicznych lub robią to zbyt rzadko. W Polsce z bezpłatnych badań przesiewowych korzysta zaledwie ok. 22 proc. kobiet kwalifikujących się do programu. Połowa chorych, u których wykryto raka szyjki macicy, nigdy nie miała wykonanej cytologii.”Jaki z tego wniosek? Badajmy się!

To właśnie badania cytologiczne pozwalają wykryć zmiany nowotworowe i odpowiednio wcześnie zareagować. Osoby, które znajdują się w tak zwanej grupie wysokiego ryzyka powinny wykonywać takie badanie raz na rok, pozostałe kobiety, u których nie zauważono żadnych niepokojących objawów, mogą badanie wykonywać raz na trzy lata.

Cytologia, jako badanie pozwala na stwierdzenie zmian spowodowanych obecnością wirusa HPV, jednak nie wykrywa samej infekcji. Dlatego warto sięgnąć raz na jakiś czas po specjalistyczny test wykrywający jego obecność (cechujący się dużą efektywnością). DNA HPV służy również do określenia typu występującego wirusa, co pomaga podjąć pierwsze kroki w leczeniu.

Od 2007 roku profilaktyka przybrała nowe wcielenie – szczepionki przeciwko HPV. Zmniejszają one ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy, jak i stanów przednowotworowych. Taką metodę profilaktyki stosuje się w całej Unii Europejskiej, jak i Stanach Zjednoczonych. Grupą docelową szczepionek są dziewczynki, nastolatki oraz młode kobiety, choć bywają i przypadki szczepień kobiet dojrzałych mających etap inicjacji seksualnej za sobą. Choć metoda ta nie jest uniwersalna, warto o niej pomyśleć. Jeśli nie dla siebie, to młodszej siostry, czy córki.

Miejmy rękę na pulsie i dbajmy o siebie. To wbrew pozorom nie jest takie trudne. Wystarczy odrobina odpowiedzialności, sumienności i systematyczności.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

i cała reszta

Więcej w kategorii i cała reszta

„Rytuał Gejszy” Victoria Tsai – recenzja książki

BAFavenue14 lipca 2018

INSTAGRAM: Wygraj mega zestaw kosmetyków i książek!

BAFavenue10 czerwca 2018

Letnia kolekcja MOODO

BAFavenue24 maja 2018