Gorzka czekolada na samopoczucie, koncentrację i zdrowie

Gorzka czekolada to nie tylko deser, na który pozwalamy sobie ze względu małej ilości kalorii, to również słodycz, który ma wiele właściwości zdrowotnych i to właśnie dlatego powinnyśmy po niego sięgać.

Pozytywne działanie gorzkiej czekolady na organizm zostało poparte wieloma badaniami. Oprócz tego, że dodaje nam energii – jest bogata w żelazo, wapń, magnez, fosfor, potas, witaminę A,D,E i B, i wytwarza hormon szczęścia, zawiera również antyoksydanty, flawonoidy i polifenole.

Dzięki zawartym w gorzkiej czekoladzie antyoksydantom, jej systematyczne spożywanie opóźnia starzenie się i zmniejsza ryzyko chorób związanych z naszym wiekiem tj. demencja czy Alzheimer. Związki te mają również dobry wpływ na pracę naszego mózgu, pamięć i koncentrację.  Polifenole wspomagają pracę serca oraz zmniejszają ryzyko zawału, obniżają ciśnienie krwi.  Flawonoidy natomiast działają na nasz organizm przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo, pomagają zwalczać infekcje oraz mają pozytywny wpływ na układ krwionośny. Dodatkowo zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej. Mogą być pomocne przy zbijaniu zbyt wysokiego cholesterolu. A w lecie stworzą naturalną ochronę przed promieniami UV.

Gorzka czekolada ma ukrytych w sobie wiele zalet, których nie widać gołym okiem, a i kubki smakowe ich nie wyczują. Jednak należy pamiętać o zachowaniu umiaru oraz spożywaniu jedynie pełnowartościowych produktów. Jakościowa gorzka czekolada zawiera co najmniej 70% kakao! Czekolady mające mniejszą ilość kakao, nie powinni nazywać się gorzkimi i nie wykazują aż tylu dobroczynnych właściwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *