i cała reszta

Mrożenie komórek jajowych

Mrożenie komórek jajowych

O mrożeniu jajeczek zrobiło się bardzo głośno jakiś czas temu, gdy Facebook i Apple zadeklarowali, że będą pokrywali koszty zabiegów swoich pracownic. Ale ta metoda przedłużania okresu rozrodczego kobiet nie jest nowością. Od jakiegoś czasu chętnie mówią o niej gwiazdy tj. Jennifer Aniston czy Janet Jackson. Ostatnio zabiegowi poddała się również nasza Joanna Krupa. Co wydaje się być dobrą okazją do poruszenia tematu i opowiedzenia o nim.

Chyba nie ma sensu dyskutować o tym czy taki zabieg jest etyczny, zgodny z wiarą, albo z naturą. Może to trochę feministyczne podejście, ale wydaje się być logicznym. Jeśli kobieta może o sobie stanowić i wie, że kiedyś mamą chce być, ale nie jest to możliwe w tym momencie, to dlaczego miałaby komórek nie zamrozić i zajść w ciążę wtedy kiedy będzie na to gotowa? Jeśli medycyna daje nam takie możliwości, to chyba należy się cieszyć i z nich korzystać?

Naturalnie niewielką liczbę kobiet na taki zabieg stać, inne nie chcą być mamą tak późno, a ognisko domowe wolałyby stworzyć znacznie wcześniej niż po 40  czy 50 roku życia. Z pewnością jednak istnieje bardzo duży odsetek kobiet, które tematem są żywo zainteresowane.

Zamrożenie komórek (powinny zostać pobrane przed 30 rokiem życia, później komórki mogą zawierać więcej błędów genetycznych) wydłuża okres rozrodczy kobiety. W zasadzie istnieje możliwość zajścia w ciążę nawet już po menopauzie. Dzięki stosunkowo młodym i dobrym genetycznie komórkom zmiejsza się ryzyko urodzenia dziecka chorego.

W Polsce metoda ta jest legalna i znana, ale nie tak popularna jak np. w Stanach Zjednoczonych. Swoje komórki może zamrozić każda kobieta, i ta będąca w związku i singielka. Zabieg oraz cały proces przygotowania pacjentki to koszt ok. 7 tys. zł, do tego dochodzi coroczna opłata za przechowywanie pobranych jajeczek – ok. 500 – 600 zł.

W praktyce pacjentka do zabiegu pobrania komórek przygotowywana jest przez kilkanaście dni – podawane są wtedy hormony, które pobudzają jajniki do produkcji komórek. Następnie kobieta przychodzi na zabieg, który polega na nakłuciu jajnika i pobraniu komórek jajowych – zazwyczaj jednorazowo jest ich ok. 10-15.

Pobranie i zamrożenie jajeczek nie gwarantuje zajścia w ciążę. Z badań wynika, że realnych szans jest 62%. Natomiast chętnych na wykonanie zabiegu z dnia na dzień jest coraz więcej.

ciaza-posciel

3 komentarze

Komentarz

  1. 17 stycznia 2015 at 23:47

    Temat kontowersyjny dla wielu chrześcijan. Ja jestem zdania, że wszystko jest dla ludzi. Należy zgodnie z własnym sumieniem i wartościami życiowymi wybrać najlepsze rozwiązanie. Czy ja bym się zdecydowała..?? Najtrudniej odpowiedzieć na pytanie, gdy nigdy w takiej sytuacji się nie było….

  2. 13 stycznia 2015 at 14:20

    Jest to szansa dla wielu kobiet ktore beda chcialy miec dzieci..

  3. 12 stycznia 2015 at 17:34

    Świetna rzecz, zwłaszcza w dzisiejszych, zabieganych czasach. Znam wiele młodych kobiet, które podjęłyby się takiego działania, jednak cena wciąż jest dla nich (nas) za wysoka

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

i cała reszta

Więcej w kategorii i cała reszta

Konkurs AA Intymna WYNIKI

BAFavenue28 lutego 2018

MOODO SS 2018 czyli co będzie modne

BAFavenue22 lutego 2018

„Modelka” Zuzanna Bijoch – recenzja książki

BAFavenue11 grudnia 2017