i cała reszta

Moda tworzona przez kobiety

Moda tworzona przez kobiety

Jakie nazwiska największych kreatorów mody przychodzą ci na myśl? Lauren? Lagerfeld? Ford? To raczej częste, że jako pierwsi kojarzą nam się z tą branżą mężczyźni. Wszak to prawdziwi artyści oraz wizjonerzy. Nie można jednak zapomnieć o kobietach-projektantkach. Nie dość, że wiele z nich to naprawdę światowe nazwiska, to na dodatek tworzą one bardziej funkcjonalną modę.

Na początku trzeba wspomnieć o Coco Chanel, bo to od niej wszystko się zaczęło. W czasach, kiedy kobiety ceniły przepych nad wygodę, ona wkroczyła ze swoimi prostymi projektami, które do dzisiaj są kwintesencją klasyki, dobrego gustu i smaku. Chanel pokazała, że nowoczesna kobieta musi czuć się swobodnie i pewnie, a jej codzienny strój ma być ubraniem, a nie przebraniem. Nic dziwnego, że kolejne pokolenia kreatorek wzięły sobie jej rady do serca. I dzisiaj na wybiegch prezentowane są projekty z jednej strony oryginalne, z drugiej niezwykle proste, praktyczne i wygodne.  Wystarczy przyjżeć się kolekcjom Stelli McCartney, Gucci (za kolekcje tego domu mody odpowiedzialna jest Frida Giannini) czy Celine (gdzie nad projektami pracuje Phoebe Philo).

gucci-ss2015-all

Gucci SS 2015

stellamccartney-ss2015-all

Stella McCartney SS 2015

Wiele trafnych przykładów znajdziemy rówież na naszym podwórku, na którym nie brakuje zdolnych i świeżo myślących projektantek. Najbardziej gorące nazwisko ostatnich lat to Gosia Baczyńska, która została doceniona na Paris Fashion Week. Jej projekty są jednocześnie śmiałe, ale i zawsze inspirowane rzeczywistym światem oraz prawdziwymi ludźmi, przez co większość z nich natychmiast można przenieść z wybiegu na ulicę. Bardzo podobnie jest z Joanną Klimas, która tworzy ubrania dla każdej kobiety. Pomysły na projekty tej kreatorki zostały zaczerpnięte ze streetwearu i połączone z klasycznymi tonami. Nie ma więc wątpliwości, że będą dobrze wyglądać nie tylko na modelkach i pokazach, ale także na każdej z nas. Grzechem byłoby nie wpomnieć przy tej okazji o luksusowej marce LaMania, której dyrektorem kreatywnym, jak i właścicielem jest Joanna Przetakiewicz. Projekty pojawiające się w kolekcjach są niezwykle proste i eleganckie. Świetnie podkreślają kobiecą sylwetkę, ale dają jej również luz.

gosia-baczynska-ss2015-paris-looki

Gosia Baczyńska SS 2015

lamania-ss2015-all

LaMania SS 2015

 

A wy co cenicie w modzie bardziej: męskie wizjonerstwo czy babską funkcjonalność?

 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

i cała reszta

Więcej w kategorii i cała reszta

Konkurs AA Intymna WYNIKI

BAFavenue28 lutego 2018

MOODO SS 2018 czyli co będzie modne

BAFavenue22 lutego 2018

„Modelka” Zuzanna Bijoch – recenzja książki

BAFavenue11 grudnia 2017