Jaki filtr wybrać?

Na szczęście, coraz więcej osób docenia właściwości preparatów z filtrem i zdaje sobie sprawę, że chronią one przed bardzo poważnymi konsekwencjami poparzeń słonecznych. Żeby ochrona skóry była maksymalna, należy odpowiednio dobrać krem.

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na swój fototyp. Wyróżniamy cztery główne fototypy:

  1. Karnacja blada, blond lub rude włosy, piegi, bardzo często występujące zaczerwienienia i poparzenia słoneczne,
  2. Karnacja jasna, włosy blond, czasami występujące poparzenia,
  3. Karnacja jasna lub oliwkowa, włosy ciemny blond lub jasny brąz, rzadko występujące poparzenia,
  4. Karnacja ciemna, włosy ciemny brąz lub czerń, szybka i brązowa opalenizna, brak poparzeń.

Najbardziej wrażliwy na promieniowanie słoneczne jest fototyp pierwszy i właśnie do niego powinnyśmy dobierać kremy z wysokim faktorem – 50 i 50+ SPF. W przypadku pozostałych fototypów można na co dzień sięgać po produkty z niższym faktorem (2: 30-50 SPF; 3: 15-30 SPF; 4: 8-12 SPF), jednak nie zapominajmy, iż one także potrzebują ochrony.

Większość dostępnych kremów chroni jedynie przed promieniowaniem UVB, odpowiedzialnym za podrażnienia skóry. Równie groźne jest promieniowanie UVA, którego nie odczuwamy, a które wnika pod naskórek. Przed nim również należy się bronić, dlatego kupując krem dokładnie przeczytaj informację o jego działaniu. Dodatkowo, jeśli masz skłonności do alergii lub skórę bardzo wrażliwą, sięgnij po preparat z filtrami mineralnymi.

Pamiętaj, aby krem działał prawidłowo, powinnaś nałożyć go na skórę na około 20-30 minut przed wyjściem na słońce. Idąc na plażę, weź go ze sobą i aplikuj co jakiś czas.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *