O modzie

Jak powstało Haute Couture i co obecnie oznacza?

Jak powstało Haute Couture i co obecnie oznacza?

Fot. Metropolitan Museum of Art

Haute Couture (czytaj: ot kutjur) czyli z francuskiego „wysokie krawiectwo”, to hasło, które dzisiaj kojarzy się high fashion, ale nie do końca słusznie. Tytułem tym mogą poszczycić się jedynie nieliczni, należący do Chambre Syndicale lub powołani przez Izbę Haute Couture projektanci. Aby przystąpić do Cambre Syndicale trzeba spełniać wiele warunków, nie wystarczy być wybitnym „krawcem”. Ale to właśnie od takiego niezwykłego krawca wszystko się zaczęło.

Za ojca haute couture uznaje się nie (wbrew pozorom) Francuza, a Anglika, który do Paryża przybył w 1845 roku i stworzył w im swoje małe imperium. Charles Frederick Worth urodził się w 1825 roku w hrabstwie Lincolnshire w Anglii. Już jako jedenastolatek podejmuje pierwszą pracę fizyczną, tym samym rozstając się z nauką. Było to oczywiście spowodowane trudną sytuacją finansową jego rodziny. Początkowo pracuje w drukarni, ale już rok później przeprowadza się do Londynu i rozpoczyna praktykę w domu mody Lewis & Allenby. I tak zaczyna się jego właściwa kariera zawodowa.

Fot. Metropolitan Museum of Art

Fot. Metropolitan Museum of Art

Worth nie próżnuje i wykorzystuje długie lata spędzone w Londynie, aby w wieku ok. 20 lat ruszyć na podbój Paryża, który jego zdaniem, jest mu w stanie zaoferować o wiele więcej. I jak się później okazało, dokładnie tak było. Na dwanaście lat zatrzymuje się przy Rue de Richelieu, w sklepie związanym z moda damską – tkaninami, dodatkami, płaszczami. Jednak z czasem praca ta już mu nie wystarcza i decyduje się odważny krok, jakim było otwarcie własnego domu mody w 1858 roku.

Szyje nie tylko na konkretne zamówienia klientek, zaczyna również tworzyć „gotowe” suknie, własnego autorstwa. Pełne wdzięku, ale i fantazji, niezwykłych i niespotykanych nigdy wcześniej ozdób oraz nowych, uroczych kolorów. Tworzy je mając świetne kontakty, dostęp do najlepszej jakości tkanin, a na wiele z nich zupełną wyłączność. Dzięki zamiłowaniu do pięknych materiałów, haftów, koronek, które z czasem zamawiał w hurtowych ilościach, uratował przed upadkiem wiele zakładów przemysłowych.

Arystokratyczna klientela podnosiła jego prestiż i rozpoznawalność, która przekroczyła w pewnym momencie granice Francji. Był pierwszym tak znanym krawcem, często nazywany artystą, a także pierwszym organizatorem pokazów mody. Wyglądały one oczywiście nieco inaczej niż teraz, ale do prezentacji swoich projektów zapraszał (tak jak się to robi również dzisiaj) modelki – panie przypominające z wyglądu i zachowania jego potencjalne klientki. To było coś zupełnie nowego. Całokształt działalności Wortha nie pozostawia wątpliwości, iż był on prekursorem mody, jaką dzisiaj znamy.

Aktualnie kolekcje Haute Couture to niezwykłe, bardzo kosztowe projekty, wykonywane z najdroższych tkanin i detali. Szyte tylko i wyłącznie na miarę, dla najbogatszych kobiet na świcie. Wszystkie te suknie symbolizują piękno, prestiż i kunszt.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O modzie

Więcej w kategorii O modzie

baner_1500x900_konkurs_2b-1

KONKURS: Wygraj 200 zł na zakupy w Moodo! WYNIKI

BAFavenue7 czerwca 2017
fancy-skarpetki-wiosna-2017-glowne

Trendy na wiosnę i lato 2017

BAFavenue9 kwietnia 2017
wishlist-notes

Wiosna 2017: WW czyli Wiosenna Wishlista!

BAFavenue19 marca 2017