i cała reszta

Grillowane znaczy zdrowe?

Grillowane znaczy zdrowe?

Wraz z rozpoczęciem lata coraz więcej osób decyduje się na zorganizowanie grilla. To bardzo popularna forma spotkań, którą wszyscy uwielbiamy. Dodatkowo, w odróżnieniu od potraw smażonych, dania grillowane uchodzą za zdrowe. Jednak, czy zawsze tak jest?

grillowane-szaszłyki-3

Jeśli chcesz cieszyć się mięsem, rybami oraz warzywami pozbawionymi toksycznych substancji, musisz przestrzegać kilku elementarnych zasad. Tylko wówczas uda ci się zminimalizować ryzyko skażenia potraw rakotwórczymi związkami.

 • Pamiętaj o odpowiedniej higienie. Po pierwsze, ruszt należy myć po każdym użyciu. Trzeba dokładnie zeskrobać zwęglone resztki jedzenia. Jeśli tego nie zrobisz, podczas następnego grillowania mogą one wydzielać szkodliwe substancje. Po drugie, nie zapominaj o systematycznym myciu rąk w czasie spotkania. Zawsze miej pod ręką antybakteryjny żel.
 • Wbrew pozorom, grillowanie to trudna sztuka. Trzeba umieć dopilnować pieczących się kawałków mięsa i przyrządzić je tak, by były chrupkie z wierzchu, a soczyste w środku. Często zdarza się, że jemy niedopieczone do końca mięso, a to nie jest bezpieczne dla naszego zdrowia.
 • Nigdy nie piecz niczego bezpośrednio na ruszcie. Mięso, ryby oraz warzywa kładź na specjalnych tackach lub folii aluminiowej.
 • Podczas grillowania używaj węgla drzewnego lub drewna z drzew liściastych. Nie pal również żadnych kartonów, papierów oraz innych tego typu odpadków. Pamiętaj, by piec nad żarem, a nie płomieniem.
 • Potrawy z grilla są zazwyczaj ciężkostrawne. Warto ulżyć żołądkowi dodając do dań ziół pomagających w trawieniu lub też musztardy.

grillowane-szaszłyki-2

2 komentarze

Komentarz

 1. 27 lipca 2015 at 13:00

  bardzo cenne wskazówki 😉 mam też radę dla osób, które podobnie jak ja nie potrafią omówić sobie grillowania bez sosów : róbcie je sami, bez użycia zbędnych tłuszczu albo stawiajcie na te bez konserwantów i jak najbardziej naturalne! moimi faworytami sa sosy od develey, zarówno te sałatkowe, które naprawdę już od jakiegoś czasu mają fajny skład.

 2. 29 czerwca 2015 at 20:57

  Cenne rady !!

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

i cała reszta

Więcej w kategorii i cała reszta

Konkurs AA Intymna WYNIKI

BAFavenue28 lutego 2018

MOODO SS 2018 czyli co będzie modne

BAFavenue22 lutego 2018

„Modelka” Zuzanna Bijoch – recenzja książki

BAFavenue11 grudnia 2017