Galeria Mokotów – pierwszy mall

Konsumpcja, czy tego chcemy czy nie, ma dzisiaj ogromne znaczenie i odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego z nas. Po 1989 roku sytuacja na polskim rynku znacznie się zmieniła, w zasadzie obróciła o 180 stopni. W Polsce zaczęły pojawiać się, zgodne z zachodnimi wzorcami, ogromne sklepy zwane hiper/supermarketami (Geant, Hit, Billa itp.). Następnym krokiem miały być „świątynie konsumpcji” – centra handlowe, zwane mallami.

galeria-mokotow-inyourpocket
Fot. inyourpocket.com

Pierwszy mall z prawdziwnego zdarzenia powstał w Warszawie, na Mokotowie. Galeria Mokotów otwarta została jesienią 2000 roku. Jej budowa i struktura była zgodna ze standardami ustanowionymi przez Międzynarodową Radę Centrów Handlowych. Została zbudowana na terenach dawnego przedsiębiorstwa państwowego – Unitra, więc moglibyśmy dopatrywać się tu pewnej symboliki. 😉

Jej wielkość dla nas była wtedy bardzo imponująca, jednak w USA nazwanoby ją średniej wielkości mallem. W tym samym roku otwarte zostały kolejne, ale znacznie mniejsze obiety – warszawski Klif i Sadyba Best Mall.

Galeria Mokotów była wtedy wyjątkowym przedsięwzięciem i konsumpcyjnym osiągnięciem Polski, gdyż niewątpliwie była jednym z największych, o ile nie największym wtedy centrum handlowym w Europie Środkowowschodniej oraz znalazła się pośród dziesięciu największych centrów handlowych Europy. Aktualnie jest po licznych rozbudowach (dokładnie 3: 2002, 2006, 2013), a i centrów handlowych znacznie nam od tamtego czasu przybyło.

Galeria posiada raczej tradycyjną strukturę mallu, w którym najważniejszym elementem są sklepy. Nowsze centra handlowe, to często np. parki tematyczne, atrakcji i rozrywki. Jak każde centrum handlowe, składa się w 5 podstawowych elementów – ogromnego parkingu, strefy handlowej, rozrywkowej, gastronomicznej oraz alejek.

galeria-mokotow-sudarchites-4
Fot. sudarchites.pl

Aktualnie Galeria Mokotów zajmuje powierzchnię (GLA) 68 227 mkw, liczy 260 sklepów, 3 poziomy oraz ponad 2200 miejsc parkingowych. Niewątpliwie jest jedną z największych i bardziej znanych galerii handlowych w Polsce, w której każdy znajdzie odpowiednie dla siebie sklepy i atrakcje.

aleria-mokotow-sudarchites
Fot. sudarchites.pl

Jedna odpowiedź do “Galeria Mokotów – pierwszy mall”

  1. Ja pamietam jak w galerii mokotow byla duza na tamte czasy strefa rozrywkowa kregle, maszyny do grania a wieczorami to chyba nawet byla dyskoteka 🙂
    Zrywalo sie ze szkoly zeby pograc troche 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *