i cała reszta

Espadryle – letni hit

Espadryle – letni hit

Fot. NewLook

Espadryle to dosyć specyficzny rodzaj obuwia, który wyróżnia się sznurkowym spodem i lnianą lub jutową zelówką. Podeszwa nie była wzmacniana gumą czy plastikiem, zazwyczaj płaska, choć zdarzały się również platformy i koturny. Górna część obuwia wykonana jest zazwyczaj z lekkiego, przewiewnego materiału.

Skąd taka egzotyczna nazwa? Z języka francuskiego, od słowa espadrilles, które z kolei pochodzi z Katalonii. Region  słynął z tego rodzaju obuwia już z XIV w. Stamtąd przewędrowały do Ameryki, gdzie tak naprawdę rozpoczęła się ich kariera.

Ogólnoświatowa moda przypadła na lata 40, wtedy espadryle wykorzystywano w hollywoodzkich filmach. Następnie w latach 50 nową odsłonę espadryli (bo na koturnie) zaprezentował dom mody Yves Saint Laurent. W latach 60 obuwie te przejęli hipissi, a później słuch o nich zaginął, aż do lat 80 kiedy moda na espadryle odżyła. W Polsce pojawiły się w 1994 roku.

Espadryle ogólnie uważane za buty brzydkie, ale wygodne i przewiewne szybko zyskały miano typowo letnich butów. Nie kojarzyły się z luksusem i ekstrawagancją, więc można je było nabyć głównie w małych sklepach obuwniczych i na bazarach. Dzisiaj espadryle noszą wszyscy. Można je spotkać zarówno w taniej sieciówce jak i u największych projektantów.

 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

i cała reszta

Więcej w kategorii i cała reszta

Jesienna kampania MOODO – musicie to zobaczyć! :)

BAFavenue11 sierpnia 2018

„Rytuał Gejszy” Victoria Tsai – recenzja książki

BAFavenue14 lipca 2018

INSTAGRAM: Wygraj mega zestaw kosmetyków i książek!

BAFavenue10 czerwca 2018