i cała reszta

Dziewczyny z Powstania

Dziewczyny z Powstania

Tegoroczna, okrągła rocznica Powstania Warszawskiego przyczyniła się do produkcji i wydania wielu świetnych filmów, wystaw i książek. I to właśnie o jednej z książek chciałabym dzisiaj trochę opowiedzieć.

Dlaczego akurat o niej? Jest po prostu wyjątkowa. Ogromna dawka historii, życia cywilów podczas wojny oraz walki powstańców, zapisana we wspomnieniach. Przepiękna lekcja pokory, szacunku, miłości do życia, obowiązku wobec ojczyzny. Gwarancja różnych emocji –  od wzruszenia, po podziw, a na gniewie i bólu kończąc.

Książka Dziewczyny z Powstania wprowadza nas we wspomnienia 11 kobiet, które za czasów Powstawia dopiero rozpoczynały swoje dorosłe życie. Niektóre z nich były nastolatkami, które szły się bić, inne narzeczonymi czekającymi na znak od ukochanego, a i młodych matek nie zabrakło. Każda historia jest inna i przedstawia sytuację zależnie od punktu widzenia, bo w Powstaniu pełniło się różne role. Nawet jeśli nie walczyło się otwarcie będąc w Podziemiu, albo pomagając rannym w szpitalu, walczyło się o siebie, o swoich bliskich, po prostu o życie.

Wspomnienia te są pełne ideałów, ale nie pomijają historii, do których czasami ciężko się przyznać. Nie zawsze udało się pomóc drugiemu. Często brakowało wiary w celowość działania i zastanawiano się nad jego sensem. Dzisiaj, po tylu latach, na pytanie czy żałują, odpowiadają stanowcze nie. Jakakolwiek forma walki była obowiązkiem wobec ojczyzny, najbliższych i samych siebie.

Z perspektywy czasu, upływu lat i zmieniającego się świata, często zadajemy sobie pytanie – po co? Przecież tyle poświęcenia na marne. Niepotrzebny był ten rozlew krwi. Dziewczyny z Powstania uświadamiają jednak, że wtedy to miało sens, że oprócz ogromnej wiary w Powstanie Warszawskie, w młodych gotowała się chęć do działania, do przeciwstawienia oprawcom i do normalnego życia.

Dziewczyny z Powstania Anna Herbich

Dziewczyny z Powstania, Anna Herbich, wyd. Znak, Kraków 2014

 

4 komentarze

Komentarz

 1. Pingback: Dziewczyny z… historii – Coolturalni

 2. 17 listopada 2014 at 12:04

  Książkę zakupiłam w sobotę jest superrr, bardzo lekko się ją czyta, niemal jednym tchem. Jest bardzo ciekawa i wzruszająca płakałam przy czytaniu dziesiątki razy … polecam serdecznie wszystkim Paniom – pokazuje ona losy 11 kobiet z zupełnie innej strony niżbym przypuszczała…

 3. 10 listopada 2014 at 08:40

  ja ogladałąm film, i jest na prawde swietny! rewelacja polecam!

 4. 6 listopada 2014 at 21:51

  Książki jeszcze nie czytałam ale z pewnością łapie za serducho! Nasuwa mi się jedna myśl – tekst z piosenki Sławy Przybylskiej „Gdzie dziewczęta z tamtych lat? – Czas zatarł ślad…”

  https://www.youtube.com/watch?v=Fs4_0NJH200

  Pzdr

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

i cała reszta

Więcej w kategorii i cała reszta

Let’s Play! Manifest Selfie Project

BAFavenue2 lipca 2019

Moda prosto z Włoch – Italian Collection

BAFavenue19 czerwca 2019

Klapki i sandały projektu Philippe’a Starcka dla Ipanema!

BAFavenue7 maja 2019