i cała reszta

Czy ryby naprawdę są zdrowe?

Czy ryby naprawdę są zdrowe?

O zaletach spożywania ryb mówią od dawna lekarze i dietetycy. Według tych specjalistów powinniśmy jeść je kilka razy w tygodniu i kiedy to możliwe zastępować nimi mięso. Czy jednak rzeczywiście ryby są zdrowe?

Gatunki ryb dzielimy na trzy rodzaje: chude, średniotłuste oraz tłuste. Choć większość z nas unika diety bogatej w tłuszcze, to jednak nie powinniśmy obawiać się ryb z tych dwóch ostatnich kategorii. Zawierają one cenne kwasy omega-3, a także witaminy A, D i E. Taka dawka mikroelementów sprawia, iż regularne jedzenie ryb poprawia wzrok, kondycję skóry, przeciwdziała miażdżycy oraz poprawia pamięć i koncentrację. Skąd więc wątpliwości co do ich prozdrowotnych zalet?

losoś-kanapka-kuchnia

Coraz częściej mówi się bowiem o zanieczyszczeniach ryb, które trafiają na nasze stoły. Mogą się w nich znaleźć metale ciężkie, antybiotyki, hormony, czy pestycydy. Dzieje się tak dlatego, iż ryby chłoną toksyczne substancje znajdujące się w zbiornikach wodnych, a dodatkowo wielu hodowców „faszeruje” je różnymi związkami, by szybciej rosły, były bardziej odporne, czy lepiej wyglądały.

Do jednych z najbardziej szkodliwych ryb należą panga oraz tilapia. Są one hodowane w Azji, najczęściej w złych warunkach, a na dodatek nie mają praktycznie żadnych właściwości prozdrowotnych. Jeśli je lubimy i chcemy po nie sięgać, wybierajmy te mniejsze sztuki. Jednakże, nie tylko te ryby mogą nam zaszkodzić. Również łososie norweskie i bałtyckie nie należą do najbardziej czystych. Bezpieczniej jest wybierać te dziko żyjące – atlantyckie i pacyficzne.

Aby być pewną, że jesz zdrowo, kupuj ryby od sprawdzonych dostawców i z organicznych hodowli.

Pokaż komentarz (1)

Komentarzy

  1. 12 maja 2015 at 10:19

    Przydatne informacje !!

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

i cała reszta

Więcej w kategorii i cała reszta

„Rytuał Gejszy” Victoria Tsai – recenzja książki

BAFavenue14 lipca 2018

INSTAGRAM: Wygraj mega zestaw kosmetyków i książek!

BAFavenue10 czerwca 2018

Letnia kolekcja MOODO

BAFavenue24 maja 2018