Uroda

Alkohol w kosmetykach – co oznacza?

Alkohol w kosmetykach – co oznacza?

Kosmetyki z alkoholami w składzie nie mają dobrej sławy, ale nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Alkohole pełnią bardzo ważną funkcję w przemyśle kosmetycznym. To właśnie im zawdzięczamy działanie konserwujące oraz rozpuszczające. Alkohole sprawiają, że warstwy tłuszczowa oraz wodna kosmetyku łączą się ze sobą tworząc trwałą emulsję. Na dodatek, pozwalają aktywnym składnikom produktu wejść w głąb skóry, a same mają działanie antybakteryjne.

Z racji swoich właściwości. alkohole występują w wielu kosmetykach. Mogą to być odżywki do włosów, popularne wcierki, kremy, toniki czy produkty do mycia twarzy. Rzecz, na którą powinnyśmy zwrócić uwagę, to miejsce alkoholu w składzie. Jeśli alkohol występuje na początku, to znaczy, że jego ilość w produkcie jest spora. Możemy wówczas spodziewać się podrażnień i wysuszeń przy regularnym stosowaniu kosmetyku. Jeśli jednak jest gdzieś pod koniec spisu, to jego ilość jest znikoma i głównie ma działanie utrwalające.

Poza tym, alkohol alkoholowi nie równy! Etanol, często zapisywany w składzie jako Alcohol oraz izopropanol zapisywany jako IPA, to substancje konserwujące i zwalczające drobnoustroje, ale także silnie podrażniające. Dlatego powinny go unikać kobiety z cerą wrażliwą, skłonną do alergii oraz trądzikową. Jednak są również alkohole tłuszczowe, które w ogóle nie powodują podrażnień oraz tak zwane humektanty, które mają działanie nawilżające.

Czytajmy składy kosmetyków świadomie, będziemy wtedy wiedziały czy są one dla nas odpowiednie. Zaoszczędzimy sobie czasu, pieniędzy i co najważniejsze – różnego rodzaju podrażnień czy przesuszeń.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Uroda

Więcej w kategorii Uroda

tolpa-borowina-kosmetyki-flatlay

Czym jest borowina i jakie ma właściwości?

BAFavenue20 sierpnia 2017
apis-natural-cosmetics-hydrozelowy-tonik-wygladzajacy

Cudo! Hydrożelowy tonik wygładzający z kwasem hialuronowym Apis Natural Cosmetics

BAFavenue16 sierpnia 2017
mugler-angel-muse-edp-commercial-bafavenue

O zapachu MUGLER Angel Muse EDP

BAFavenue13 sierpnia 2017